Nawigacja

 • Serdecznie zapraszamy na naszą nową stronę internetową

  www.soswropczyce.pl

 • Wycieczka do Warszawy

  W dniu 15 listopada 2012r. Uczennice kl. II ULO razem z wychowawcą  były na wycieczce w Warszawie.

  Zwiedzanie stolicy rozpoczęłyśmy od obejrzenia  Lotniska im. F. Chopina na Okęciu. Szczęście nam dopisało, ponieważ znalazłyśmy się wśród wielu oczekujących na lądowanie nowoczesnego samolotu pasażerskiego Dreamliner. Całe lotnisko, które po rozbudowie jest bardzo duże, zrobiło też na nas takie wrażenie. Nasze dalsze kroki skierowałyśmy do Centrum Nauki Kopernik. Wielość doświadczeń, które można tam wykonać  samodzielnie lub zaobserwować, jest imponująca. Różne działy tematyczne prowadzą przez rozwój cywilizacji, interesujące zjawiska fizyczne po obraz ludzkiego ciała i  umysłu, którego reakcje można obserwować podczas różnych symulacji wirtualnych. Jest to niezwykle interesujące miejsce, w którym ciekawość świata mogą zaspokoić zarówno dorośli jak i dzieci. Następnie zwiedziłyśmy Pałac Łazienkowski zwany Pałacem na Wodzie, położony w pięknym parku. Wnętrza Zamku, którego wystrój utrzymany jest w stylu barokowym, skłania do refleksji na temat piękna naszych stołecznych zabytków, jak również na temat  zawiłej historii naszego kraju. Następnym obiektem, który obejrzałyśmy, był zgoła odmienny w swym charakterze, bardzo nowoczesny Stadion Narodowy. Naszą wycieczkę zakończyłyśmy na Placu Zamkowym, pod kolumną Zygmunta, skąd doskonale widać Zamek Królewski. Oświetlony wieczornym światłem robi duże wrażenie. Wspólny wyjazd był nie tylko ciekawy pod względem poznawczym ale też ważnym dniem dla naszej klasy.

  Zapraszamy do galerii fotograficznej.

 • Podsumowanie projektu UE

  W dniu 26 września 2012r. w  ramach projektu POKL EFS,  "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów niepełnosprawnych", w naszej szkole odbył się konkurs florystyczny. Było to podsumowanie  wspólnych działań młodzieży, nauczycieli i instruktorów. Konkurs nosił tytuł "Jesienne pejzaże". Wzięło w nim udział 20 spośród 26 beneficjentów/beneficjentek.  Niektórzy ukończyli już szkołę i nie mogli przybyć z racji np. podjęcia pracy.

  Poza tym gośćmi byli instruktorzy, doradca zawodowy, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz powiatu oraz innych placówek oświatowych i społecznych z naszego miasta.  Podczas tego ostatniego spotkania uczestnicy/uczestniczki projektu wykonali jesienne kompozycje florystyczne. Pracowali w sześciu grupach. Ich zmagania oceniało trzy osobowe Jury.

  Po zakończonym konkursie Dyrektor Anna Zięba podziękowała wszystkim, którzy przybyli na uroczyste podsumowanie projektu oraz wszystkim, którzy przy nim pracowali.  Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze.

  Można je obejrzeć na zdjęciach w galerii fotograficznej. Zapraszamy.

 • Zmywarka

  Na uroczystość 40 - lecia naszej szkoły otrzymaliśmy różne prezenty. Pisaliśmy o tym w kwietniu, bo wtedy obchodziliśmy nasz jubileusz. Jeden z cennych prezentów czekał dosyć długo na swoją prezentację. Jest to zmywarka, którą wraz z telewizorem otrzymaliśmy od Pracowników Kopalni Soli i Trasy Turystycznej w Wieliczce. Ten zacny prezent musiał poczekać na remont kuchni, służącej młodzieży do nauki gospodarstwa domowego. Tam bowiem znalazł swoje należne miejsce. Prezentuje się okazale, a jeszcze lepiej służy naszym uczniom. DZIĘKUJEMY KOCHANI!

 • Nasza szklarnia

  W naszym szkolnym ogródku stanęła nowa szklarnia, zakupiona w ramach projektu "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów niepełnosprawnych".  Projekt  realizowany w SOSW z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, EFS jest  skierowany do uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3 w Ropczycach.  Jest to ważny zakup, ponieważ w szklarni tej sadzone są rośliny,  które  uczniowie ZSZ kierunek ogrodnik,  hodują na zajęciach praktycznej nauki zawodu. Efekty pracy można obejrzeć w galerii fotograficznej. W tym roku warzywa są szcególnie dorodne. Być może nie bez znaczenia jest fakt, iż sadzonki tych roślin przywieźli z Węgier Nasi Partnerzy a sadzenie odbyło się pod kierunkiem węgierskich Nauczycieli.

 • Wizyta Przyjaciół z Węgier

   

  .   W dniach 12 - 16 czerwca 2012r. w naszym Ośrodku goścliśmy po raz drugi uczniów i nauczycieli ze szkoły z Szolnok na Węgrzech. Goście przyjechali do nas w wyniku  współpracy w ramach projektu POKL współfinansowanego ze środków  Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:  "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów niepełnosprawnych".  Nasz Ośrodek realizuje projekt, mający na celu podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego. Chcemy  uruchomić  nową  specjalność przy kierunku ogrodnik: florysta.  Nawiązaliśmy więc  współpracę z południowymi Sąsiadami - Węgrami, aby u nich i z nimi nauczyć się warunków uprawy roślin ozdobnych ciepłolubnych. Goście wywiązali się ze swojej roli znakomicie. Przywieźli nam sadzonki i przeprowadzili szkolenie na temat sadzenia i uprawy roślin ciepłolubnych w naszej nowej "projektowej" szklarni. Poza tym zwiedzili nasze piękne miasteczko. Wspólnie mogliśmy obejrzeć i podziwiać małe i duże formy florystyczne w Krynicy Górskiej, którą wspólnie odwiedziliśmy a która słynie z pięknych kompozycji kwiatowych. Nasi goście mieli też okazję skorzystać z warsztatów florystycznyvh, które poprowadziła Pani Elżbieta Kosydar. Wspólnie spędzony czas to nie tylko miłe chwile zabawy ale przede wszystkim duża korzyść merytoryczna. Nową wiedzę zdobyli uczniowie i nauczyciele. Wspópłraca z Węgierskimi Przyjaciółmi zaowocowała wspólnymi szkoleniami, warsztatami, wizytami studyjnymi. To dla nas ważny partner w zdobywaniu wiedzy z zakresu ogrodnictwa i poznawannia nowych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

 • Wizyta przedstawicieli banku BPH

  Naszą placówkę po raz kolejny spotkała ogromna przyjemność. Dyrektor oddziału Banku BPH w Ropczycach Pan Jacek Poproch wraz z jedną ze swoich pracownic panią Anią, odwiedzili nasz Ośrodek i obdarowali nasze dzieci wspaniałymi prezentami na wakacje. Uczniowie otrzymali plecaki z wyposażeniem m.inn. mazaki, bidony, portfele, breloczki i inne skarby. Była to kolejna inicjatywa Banku, którego Dyrektor sam wystąpił z propozycją przekazania podarunków. Serdecznie dziękujemy za pamięć i za prezenty, które z pewnością zostaną przez naszych podopiecznych wykorzystane nie tylko podczas wakacji. Dziękujemy i życzymy dużo sukcesów oraz tak pięknych inicjatyw.

   

 • Egzamin z florystyki II edycja

  W dniu 29 maj 2012r. dobiegła końca II edycja kursu florystycznego dla uczestników/uczestniczek projektu POKL "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów nepełnosprawnych", realizowanego w naszej Zasadniczej Szkole Zawodowej. 14 osób (cała druga grupa) zdało egzamin z wynikiem pozytywnym. Zajęcia z kursantami, podobnie jak podczas pierwszej edycji prowadziła Pani Elżbieta Kosydar, instruktor florystyki, posiadająca Certyfikat praktycznych umiejętności florystycznych na europejskim poziomie DFA1,  oraz uprawnienia Instruktora kursów florystycznych na europejskim poziomie DFA1.

  Uczestnicy/uczestniczki podczas zajęć  zdobyli teoretyczną wiedzę oraz praktyczne umiejętności związane z roślinami ozdobnymi, warunkami ich uprawy, materiału przyrodniczego, którego  można uzyć do tworzenia kompozycji florystycznych. Nauczyli się wykonywać dekoracje florystyczne, związane tematycznie z różnymi uroczystościami i na rózne okazje. Uczniowie i uczennice poświęcili swój wolny po zajęciach dydaktycznych czas, aby zdobyć nowe umiejętności, co pozwoli im w przyszłości zwiększyć  swoje szanse  na rynku pracy. Dziękujemy Pani Eli za to, że na każde zajęcia przywoziła tyle ciekawych pomocy i materiałów, włożyła mnóstwo pracy i cierpliwości w nauczenie naszych wychowanków pięknej sztuki układania kwiatów.

  Wszyscy zdobyli certyfikaty. Odnieśli kolejny sukces na swojej edukacyjnej drodze.

  Przykłady ich pracy można obejrzeć w galerii fotograficznej.

  Grupa odbyła też już wszystkie spotkania z zakresu; doradztwo zawodowe grupowe i indywidualne. Zajęcia te prowadził Pan Ryszard Świętoń.

  Pan R. Świętoń poświęcił  naszym wychowankom wiele czasu i ogromnego osobistego zaangażowania, aby ukazać za pomocą nowoczesnych narzędzi badwczych, możliwości i predyspozycje, jakie tkwią w każdym młodym człowieku. Uczniowie/uczennice bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach i nieraz mimo późnej pory i trudności komunikacyjnych, zostawali z ochotą, aby spotkać się ze "swoim doradcą zawodowym". Szczególnie spotkania indywidualne  wywierały na uczestnikach/uczestniczkach duże wrażenie. Przekazywali sobie nawzajem informacje, o tym, co ich zaciekawiło podczas zajęć i zachęcali kolegów do uczestnictwa. Składamy Panu za to nasze ogromne podziękowania.

 • Wizyta na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

  W dniu 23 maja 2012r. grupa uczestniczek i uczestników projektu "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów niepełnosprawnych" odbyła wizytę na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja  w Krakowie.  Przyjęła nas bardzo serdecznie i gościnnie Pani dr Ewa Grzebelus. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od poczęstunku, przygotowanego przez Gospodarzy, w Sali Konferencyjnej Wydziału Ogrodniczego. Po krótkiej prezentacji Uczelni Pani dr Ewa Grzebelus zabrała nas do uczelnianego ogrodu, gdzie obejrzeliśmy rośliny ozdobne, hodowane przez pracowników i studentów  uczelni w celach badawczych i naukowych. Następnie zostaliśmy zaproszeni do laboratorium, w którym nasza przemiła Opiekunka grupy przygotowała ćwiczenia na materiale przyrodniczym. Tam uczniowie i uczennice samodzielnie, pod opieką dr E. Grzebelus oraz nauczycieli z naszej szkoły, wykonali preparaty roślinne. Praca z materiałem roślinnym, mikroskopem, barwnikami, szkiełkami, była dla naszych wychowanków jedyną i niepowtarzalną okazją do przeżycia tak interesujacego doświadczenia. Efekty naszych prac zadziwiły nas samych. Świat roślin pod mikroskopem wygląda niezwykle ciekawie i pięknie. Pozyskane informacje mają dla nas szczególne znaczenie z uwagi na fakt, iż uczennice i uczniowie, którzy odwiedzili Uniwersytet,  są uczestnikami kursu florystycznego, prowadzonego w ramach projektu POKL.

   Pani dr Ewie Grzebelus składamy bardzo serdeczne podziękowania za poświęcony nam czas, zaangażowanie i serce, jakie nam okazała. Było to dla nas niezwykle interesujące doświadczenie i duże przeżycie.  Wszystkim Osobom, które zaangażowały się w organizację naszej wizyty bardzo dziękujemy.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii fotograficznej

 • Wyjazd na Węgry

  W ramach realizowanego w naszej placówce projektu z funduszy POKL EFS, uczestnicy  projektu "Równy start ...." w dniach 23-27 kwietnia 2012r. wyjechali do naszych węgierskich przyjaciół w Szolnok. Zwiedziliśmy tam szklarnie, w których uprawiane są warzywa ciepłolubne. Widzieliśmy też imponującą hodowlę roślin ozdobnych ciepłolubnych. Warsztaty, które  przygotowała dla nas nas zaprzyjaźniona placówka były dość intensywne ale ciekawe. Po ich ukończeniu otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa. Sprawiło to nam ogromną satysfakcję. Oprócz pracy, zdobywania wiedzy mieliśmy , też czas na zwiedzanie szkoły, obejrzenia tego, co w szkole robią nasi rowieśnicy. Trzeba przyznać, że ich zajęcia są interesujące. Znaleźliśmy także czas na odpoczynek, zwiedzenie miasta oraz  na udział w gali 50 - lecia szkoły w Szolnok. Czuliśmy się bardzo zaszczyceni, że dane nam było uczestniczyć w tej znakomitej uroczystości. Jak zwykle podczas takich wyjazdów czas szybko upływa. Wróciliśmy  bogatsi o nową wiedzę, nowe przyjaźnie i ważne oraz ciekawe doświadczenia.

 •    W ramach realizowanego w Zasadniczej Szkole Zawodowej projektu unijnego , realizowanego w ramach POKL,  współfinansowanego przez EFS pt.  "Równy start dla wszystkich - wyrównywanie szans uczniów niepełnosprawnych",  w kwietniu rozpoczęła sieII edycja zawodowego kursu florystycznego. Podobnie jak podczas  pierwszej edycji, zajęcia prowadzi instruktor florystyki, pani Elżbieta Kosydar. Uczestnikami kursu są tym razem uczniowie klasy I i II ZSZ kierunek ogrodnik. Pozyskują oni teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat kompozycji florystycznych, poznają zasady ich tworzenia, zdobywaja nowe, cenne umiejętności. Pierwsze wytwory uczestników kursu mozna obejrzeć w galerii fotograficznej. Zapraszamy 

 •  Jubileusz 40-lecia szkoły  

  Starosta Powiatu

  Ropczycko-Sędziszowskiego

  oraz

  Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach

  SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ

  na uroczystości Jubileuszowe Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach, które odbędą się w dniu 12 kwietnia 2012 r.

  Dyrektor Specjalnego Ośrodka Starosta Powiatu

  Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach Ropczycko-Sędziszowskiego

  Anna Zięba Stanisław Ziemiński

  Program uroczystości:

  9 00 Uroczysta Msza Święta w Kościele Przemienienia Pańskiego w Ropczycach

  10 15 Uroczystości Jubileuszowe w Centrum Kultury w Ropczycach

  - Powitanie gości

  - Wystąpienia okolicznościowe

  - Program artystyczny w wykonaniu uczniów SOSW w Ropczycach

  - Poczęstunek. Zakończenie uroczystości.

 • Powiatowa Konferencja pt: "Porozmawiajmy o dzieciach"

  W dniu 20 stycznia w naszym Ośrodku odbyła się konferencja pt. „Porozmawiajmy  dzieciach” dla pracowników przedszkoli oraz Poradni Psychologoczno Pedagogicznej powiatu ropczcycko- sędziszowskiego.  Konferencja była podsumowaniem realizowanego przez zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka programu „Poznajemy, uczymy się, potrafimy” , który rozpoczął się w Ośrodku dziewiątego września 2011 roku. Na zaproszenie odpowiedziało 37 osób z ww placówek. Przybyłych gości przywitała Dyrektor Ośrodka, pani Anna Zięba.

   Goście wysłuchali wystąpień zespołu WWRD; Pani mgr Beaty Błąd, Pani mgr Elżbiety Gwizdak, Pani mgr Agnieszki Nazimek, Pani mgr Elżbiety Paseli, Pani mgr Agaty Pastuły. Tematy poruszane i omawiane na konferencji to: „Wczesne Wspomaganie w SOSW Ropczyce”, „Narzędzia pomocne przy konstruowaniu programów terapeutycznych” , „Terapia behawioralna – realizacja programu grantowego WBK BDU” , „Integracja Sensoryczna – szansą na lepsze poznanie świata”, „Kinezjologia Edukacyjna w pracy z małym dzieckiem” , „Weronika Sherborn - metoda dla całej rodziny”. Swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w zajęciach podzieliła się mama jednej z podopiecznych WWRD.

   Przybyłym gościom za przybycie i poświęconą uwagę dziękujemy.

  Za włożony wkład pracy, poświęcenie i wspaniałe przygotowanie konferencji całemu Zespołowi Wczesnego Wspomagania oraz wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowania i służyły nam swoją pomocą z całego serca dziękuję.

  Koordynator Zespołu WWRD

  Agnieszka Nazimek

   

 • Spokanie w Bursie

  W odpowiedzi na zaproszenie wychowawców Bursy Szkolnej w Ropczycach, wynikło bardzo interesujące, i bogate w doświadczenie spotkanie. Spotkanie nauczycieli naszej szkoły oraz mieszkańców Bursy, czyli uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych
  w Ropczycach. Bogate, niosące wiele informacji dla obu stron.

  Pani Elżbieta Gwizdak i pani Agnieszka Nazimek przedstawiły mieszkańcom Bursy informacje na temat Szkoły Specjalnej oraz Internatu jaki w niej działa, zasad funkcjonowania, oraz programu, jaki jest w niej realizowany. Prezentacje wzbudziły bardzo duże zainteresowanie i spotkały się z uznaniem. Dzięki dyskusjom, jakie wywiązywały się w czasie spotkania wyłowić można wiele cennych informacji np. na temat stereotypów myślowych, jakie krążą w środowisku lokalnym na temat Szkoły Specjalnej.


  Śmiało możemy powiedzieć, że choć funkcjonujemy w tym samym środowisku, tak mało ludzi wie, co naprawdę robimy i jak wiele oferujemy w naszym Ośrodku. Wiedzą to już na pewno mieszkańcy Bursy, którym za cenne i wesołe spotkanie serdecznie dziękujemy.

  Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik otrzymał kartkę, na której wyraził chęć ponownego spotkania i zapoznania się z metodami, jakimi pracują terapeuci w SOSW. 100% na tak, więc na pewno tam wrócimy.  


  Elżbieta Gwizdak
  Agnieszka Nazimek

 • Jasełka

   

  piątek, 06 stycznia 2012 16:29

  Tradycją naszego Ośrodka są coroczne jasełka bożonarodzeniowe stanowiące jedną
  z ważniejszych uroczystości.  Swoją niezwykłością wzbudzają wiele niezwykłych przeżyć w naszych sercach, przybliżają tajemnicę Bożego Narodzenia, napełniają nas pokojem, dobrocią serca. Jasełka przygotowane wspólnie z uczniami kolejny raz zgłębiły tajemnicę betlejemskiej nocy, pozwoliły na nowo doświadczyć wielu pozytywnych przeżyć związanych z narodzeniem Pana Jezusa.

  Jasełka 2012

       

   

   

  Nasze tegoroczne jasełka „ Jak Bartek do stajenki wędrował” połączone ze śpiewem kolęd uświadomiły nam jak ważna jest dobroć naszego serca, dostrzeganie wokół nas potrzebujących bliźnich, w których kryje się nasz Zbawiciel. Ofiarując swą dobroć bliźnim tym dużym i tym małym ofiarujemy ją tak naprawdę Bogu.

  Przygotowanie tej niezwykłej uroczystości jest dużym wyzwaniem dla naszych uczniów, pomimo to trud ten podejmują bardzo chętnie, z wielkim zaangażowaniem przygotowują się, poświęcając temu wiele czasu i cierpliwości.  Piątego stycznia 2012 roku nasi mali aktorzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością.
  Na naszą uroczystość przybyło wiele znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Stanisław Ziemiński Starosta Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego,
  Pani Zofia Mudryk Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach, Pani Barbara Król z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Ks. Dziekan Stanisław Mazur Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, Ks. Mieczysław Paśko Duszpasterz Niepełnosprawnych
  i przyjaciel naszego Ośrodka.

  Przybili ponadto dyrektorzy i kierownicy instytucji wspierających, osoby niepełnosprawne
  i działające na ich rzecz tj. Pani Urszula Rymut Kierownik WTZ w Ropczycach,
  Pani Renata Kasprzycka Kierownik ŚDS w Ropczycach, Pani Wioletta Malska Dyrektor DPS w Lubzinie, Pan Władysław Antos. Obecni byli również emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy Ośrodka, rodzice uczniów, grono pedagogiczne
  i uczniowie.

  Wszyscy w wielkim skupieniu przyglądali się Bożonarodzeniowemu przedstawieniu trwając jeszcze ciągle w świątecznym nastroju. Występ naszych „aktorów” wszystkim bardzo się podobał, o czym świadczą gromkie brawa, słowa uznania i podziękowania. Wiele ciepłych słów pod adresem małych artystów skierowała Pani Dyrektor Anna Zięba, nie szczędził ich także Pan Starosta Stanisław Ziemiński oraz Ks. Dziekan Stanisław Mazur, dodatkowo obdarowując grupę aktorską słodyczami. Na zakończenie spotkania jasełkowego miało miejsce poświęcenie nowo wyremontowanej sali gimnastycznej, którego dokonał Ks. Dziekan Stanisław Mazur.

  Beata Ochmańska

   

   

   

  Dzień Pochwał - XII 2011

   

   

   

   

   

  wtorek, 03 stycznia 2012 19:36

  Pochwała nie szkodzi! Może „cuda” zdziałać!!!


  Po raz kolejny w ramach cyklicznie prowadzonej w naszym Ośrodku akcji „Dzień Pochwał”, nauczyciele wyróżnili uczniów, którzy zasłużyli na uznanie.

  Nagradzamy za szczególne zachowania, za zaangażowanie, pomoc innym, kulturę osobistą, wyniki w nauce, trud i wysiłek i za wiele innych „dobrych rzeczy”, które zasługują na pochwałę udzieloną przed całą społecznością szkolną. Okazja do uhonorowania uczniów była wyjątkowa ponieważ towarzyszyło jej spotkanie opłatkowe.

 • Świąteczne tradycje w polskich domach

   

  Aranżacje stołów

   

   

  wtorek, 20 grudnia 2011 20:28

  ŚWIĄTECZNE TRADYCJE W POLSKICH DOMACH

                   W dniu 15 grudnia 2011 r. w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Mielcu odbyła się wojewódzka konferencja na temat "Aranżacje stołów na różne okazje - świąteczne tradycje w polskich domach", którą połączono z prezentacją umiejętności kulinarnychi manualnych uczniów klas ponadgimnazjalnych.
  W konferencji uczestniczyły  delegacje ze szkół terenu województwa podkarpackiego kształcące uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

  W pierwszej części pokazu uczniowie klas SPdP wykonywali dekoracje stołu świątecznego, natomiast uczniowie szkół zawodowych przygotowywali pierogi i inne specjały świątecznej kuchni. Podczas pokazu zaproszeni nauczyciele przedstawili
  w formie multimedialnej działalność lokali gastronomicznych swojego regionu.

  W drugiej części pokazu uczniowie zaprezentowali pięknie przystrojone stoły wraz
  z tradycyjnymi  potrawami wigilijnymi. Umiejętności naszych wychowanków zostały wysoko ocenione. Specjały wigilijne bardzo wszystkim smakowały, aranżacja stołu spotkała się z dużym uznaniem.

  Prezentację multimedialną przygotowała mgr Beata Błąd, natomiast nad aranżacją stołu
  i przygotowaniem potraw czuwała mgr Urszula Kuś

   

 • Projekt unijny

   

  Człowiek – najlepsza inwestycja

   

   

   

   

   

  poniedziałek, 19 grudnia 2011 14:07


          Realizacja przebiega w ramach IX Priorytetu „Rozwój wykształcenia i kompetencji
  w regionach”, obejmującego działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. Instytucją pośredniczącą w realizacji projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Wykonawca to Powiat Ropczycko – Sędziszowski/Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Projekt obejmuje okres od 1 września 2011 r. do 30 wrzesień 2012 r. Projekt zawiera komponent ponadnarodowy. Partnerem jest Liget Uti Altalanos Iskola, Elokeszito Keszsegfejleszto Specialis Szakiskola es EGYMI, Szolnok, Węgry.Celem głównym projektu jest między innymi wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego oraz uzyskanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych przez uczniów klas szkoły zawodowej, pobierających naukę w SOSW
  w Ropczycach oraz uruchomienie w szkole o kierunku ogrodnik od 2012 r. specjalizacji florysta.Właśnie zakończyła się I edycja zawodowego kursu florystycznego. Prowadziła go licencjonowana instruktorka florystyki, Pani Elżbieta Kosydar. Na zajęciach uczestnicy poznali historię bukieciarstwa, różne metody i techniki wykonywania ozdób roślinnych, bukietów, obrazów z materiału przyrodniczego, wianków, stroików i innych. Uczniowie
  z dużym zaangażowaniem słuchali wykładów, uczestniczyli w zajęciach praktycznych, wykonywali ciekawe kompozycje kwiatowe. Kurs zakończył się egzaminem wewnętrznym, który zdało 12 uczestników projektu.

  Gratulujemy!

  Zmagania podczas zajęć oraz efekty ich pracy można obejrzeć w galerii fotograficznej. Zapraszamy


  Dyrektor SOSW
  Zespół Zarządzający

   

 •  

      Mikołaje z Wieliczki


  „Przyjdź do nas, przyjdź święty Mikołaju, obdaruj wszystkich, obdaruj…”


  … i tak też się stało gdy 8 grudnia przyjechali Nasi Przyjaciele z Wieliczki - przedstawiciele pracowników Kopalni Soli i przywieźli dla wszystkich prezenty. Każde dziecko wie, że górnicy wydobywają węgiel, a górnicy z Wieliczki wydobywają… prezenty. Wszyscy uczniowie czekali na to wyjątkowe spotkanie i na długo przed przyjazdem czynili starania aby najlepiej jak potrafią podziękować Naszym Przyjaciołom za okazane serce.
  Mikołaje w górniczych mundurach spotkali się z dziećmi i młodzieżą podczas lekcji. Każde z tych spotkań było niezapomnianym przeżyciem.

   

  Dla wszystkich to spotkanie było czasem uśmiechu i radości, które będziemy miło
  i ciepło wspominać.

  Anna Zięba

  Mikołaj niejedno ma imię…

  „…Kiedy grudzień, czas zimowy pokazują nam zegary

  W szkole każde dziecko mówi, przyjeżdżają Mikołaje,

  -Jak Mikołaj nasz wygląda? – pyta dziecię miła pani

  - Jest ich kilku, mają busa , czarne mają swe ubranie.

  - Drogie dziecię, Mikołaje raczej inne stroje mają…

  - NIE -Ci u nas, tak właśnie do dzieciaków przybywają. No a oprócz czarnych strojów uśmiechnięte miny mają, ciepłe serca no i dłonie, dzieci nimi przytulają…”

  „…poprzez polskie drogi jadą tu co rok, by ucieszyć dzieci, które grzeczne są…” dzieci z wielką radością czekają na wizytę Naszych Górników z Wieliczki. Przygotowują dla nich pod opieką swoich pań stroiki, ciasteczka, ozdoby świąteczne, wierszyki i piosenki. W tym roku powstał również okolicznościowy humor klasowy.

  Na lekcji poświęconej pracy górników pani pyta:

  -Drogie dzieci, powiedzcie proszę, co robią górnicy?

  - Kopią węgiel – krzyczy całą klasa.

  - A co wydobywają nasi przyjaciele, górnicy z Wieliczki?

  - Ja wiem ja wiem – krzyczy Bartek – PREZENTY!!!

  Czas spotkanie jest czasem pełnym radości, emocji, który uczniowie przeżywają długo przed i długo po.

  …Prośbę do Was wielką mamy

  Petycją ją nazywamy,

  Byście częściej niż raz w roku, do swych dzieci przybywali,

  Przyjeżdżajcie z nami tańczyć, przyjeżdżajcie z nami śpiewać,

  Na spacery razem chodzić

  ….słuchać jak w Ropczycach szumią drzewa…

  Raz w roku, czas spotkania szybko mija

  … i niedosyt pozostaje….

  Wszak jesteście jak Rodzina…

  …Górnik Wieliczka /przyjacielskie-pamiętacze-prezentacze/ takie imię otrzymał w naszym internacie Mikołaj, który odwiedza uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach. W tym jednym imieniu zawiera się wiele anonimowych, którym z całego serca dziękujemy.

  …Wasze Prezentacze-otrzymywacze-kochacze

   

  Agnieszka Nazimek

   

 • Unijny projekt w naszej szkole

     

   

  Człowiek – najlepsza inwestycja

  W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ropczycach, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanegoze środkówEuropejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest projekt pod hasłem„Równy start dla wszystkich – wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych”.

   Realizacja przebiega w ramach IX Priorytetu „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, obejmującego działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. Instytucją pośredniczącą w realizacji projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Wykonawca to Powiat Ropczycko – Sędziszowski/Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Projekt obejmuje okres od 1 września 2011r. do 30 wrzesień 2012r. Projekt zawiera komponent ponadnarodowy. Partnerem jest Liget Uti Altalanos Iskola, Elokeszito Keszsegfejleszto Specialis Szakiskola es EGYMI , Szolnok, Węgry.

  Celem głównym projektu jest między innymi wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego oraz uzyskanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych przez uczniów klas szkoły zawodowej, pobierających naukę w SOSW w Ropczycach oraz uruchomienie w szkole o kierunku ogrodnik od 2012r. specjalizacji florysta.

     Właśnie zakończyła się I edycja zawodowego kursu florystycznego.Prowadziła go  licencjonowana instruktorka florystyki, Pani Elżbieta Kosydar .Na zajęciach uczestnicy poznali historię bukieciarstwa, różne metody i techniki wykonywania ozdób roślinnych, bukietów, obrazów z materiału przyrodniczego, wianków, stroików i innych. Uczniowie z dużym zaangażowaniem słuchali wykładów, uczestniczyli w zajęciach praktycznych, wykonywali ciekawe kompozycje kwiatowe. Kurs zakończył się egzaminem wewnętrznym, który zdało 12 uczestników projektu. Gratulujemy!

  Zmagania podczas zajęć oraz  efekty ich pracy można obejrzeć w galerii fotograficznej. Zapraszam.y

  Dyrektor SOSW

  Zespół Zarządzający

   

     

    

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 

   

     

   

   

 • Ścieżka przyrodniczo - leśna

   Ścieżka przyrodniczo - leśna "Bluszcze"  znajduje się na terenie leśnictwa Pustków. Cała trasa jest oznakowana. Ścieżka prowadzi przez leśną szkółkę, nad śródleśnym stawem, przez piękne leśne ostępy. Można tam obejrzeć ciekawe rośliny i leśne zwierzęta. Uczniowie gimnazjum oraz kl. I Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego przeżyli w dniu 2 listopada 2011r. takie interesujące spotkanie z przyrodą. Swoją wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania izby przyrodniczej, gdzie posłuchali ciekawego wykładu na temat leśnego ekosystemu i  obejrzeli znajdujące się tam eksponaty. Następnie udali się na  spacer po lesie, gdzie zebrali pozostawione przez innych "spacerowiczów  pamiątki" - śmieci. Po wspaniale spędzonym czasie w rozświetlonym słońcem lesie, uczniowie wrócili na początek wędrówki, gdzie znajduje się specjalnie przygotowane miejsce do wypoczynku. Tam przygotowali ognisko, upiekli kiełbaski i delektując się jej smakiem a także pięknem okolicy, spędzili miło czas. Była to kolejna wyprawa naszych uczniów w to gościnne miejsce. Szkolne Koło LOP od kilku lat współpracuje z leśnictwem Pustków. Kilka klas miało przyjemność poznać tę ścieżkę. Zwiedzamy, zbieramy pokarm dla zwierząt na zimę, pleciemy kosze lęgowe dla ptaków. Nasza współpraca ma więc wymiar edukacyjny, wychowawczy, jednocześnie w realny sposób, na miarę naszych możliwości, pomagamy przyrodzie. Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia tego urokliwego miejsca i do współpracy z LOP w naszym Ośrodku.

Wiadomości

Kontakt

 • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
  ul. ks.kard.Stefana Wyszyńskiego 14
  39-100 Ropczyce
 • (+17) 22-18-382

Galeria zdjęć